Jedno je jasné: požiarna ochrana zabezpečuje ochranu života, zdravia, majetku a životného prostredia. Na jednej strane požiarna ochrana zahŕňa všetky opatrenia, ktoré v najlepšom prípade zabránia vzniku požiaru a zabránia jeho rýchlemu šíreniu. K šíreniu požiaru nesmie prispieť napríklad ani strecha haly. Práve naopak: mala by mať obmedzujúci účinok. Na to existuje samostatná norma: DIN18234. Definuje opatrenia na minimalizáciu šírenia požiaru cez strechy – aj pre svetlíky. Na druhej strane sa požiarna ochrana zameriava na opatrenia, ktoré znižujú možné škody na minimum, ako napríklad opatrenia, ktoré v prípade požiaru umožnia čo najrýchlejšiu záchranu osôb a zvierat a vykonanie účinných hasiacich prác. Preto sa požiarna ochrana v zásade delí na dve dôležité oblasti: preventívnu a obrannú požiarnu ochranu.
Preventívna požiarna ochrana zahŕňa všetky opatrenia, ktoré sa prijímajú vopred, aby sa zabránilo vzniku a šíreniu požiarov. Preventívna požiarna ochrana sa delí na tri oblasti: požiarnu ochranu konštrukcií, požiarnu ochranu systémov a organizačnú požiarnu ochranu. V ideálnom prípade preventívne opatrenia prijaté v týchto oblastiach v prvom rade zabránia vzniku požiaru.
Požiarna prevencia je úlohou najmä hasičského zboru.
Hlavným zameraním obrannej požiarnej ochrany sú taktické a technické opatrenia hasičského zboru, ktoré sú nevyhnutné na záchranu osôb, zvierat a majetku, na zdolávanie požiarov a na odvrátenie ohrozenia životného prostredia.
Určitú zodpovednosť však majú aj orgány v oblasti obrannej protipožiarnej ochrany. Zabezpečujú zásobovanie hasiacou vodou, vymedzenie priestorov na inštaláciu a pohyb a systémy tiesňového volania.
Preventívna požiarna ochrana – celková koncepcia
Protipožiarna ochrana je dôležitým rozhodnutím, pretože opatrenia protipožiarnej ochrany v konečnom dôsledku zabraňujú vzniku požiarov a zmierňujú ich následky. Okrem opatrení prijatých hasičským zborom zohrávajú kľúčovú úlohu preventívne protipožiarne opatrenia. Preventívna požiarna ochrana sa delí do troch kategórií: stavebná, systémová a organizačná požiarna ochrana. Zatiaľ čo v novej budove musia architekti realizovať požadované protipožiarne opatrenia, v existujúcich budovách je za dodržiavanie predpisov zodpovedný technik požiarnej ochrany, prevádzkovateľ budovy alebo vlastník budovy.
Okrem toho existuje množstvo technických predpisov, ktoré sú vydané a musia sa dodržiavať pri požiarnej ochrane stavieb. Požiarnu ochranu stavieb možno rozdeliť na tieto podoblasti: správanie sa stavebných materiálov a stavebných prvkov pri požiari, odolnosť stavebných prvkov voči ohňu a teplu, vytváranie požiarnych úsekov v budove, plánovanie únikových ciest a hasenie pomocou stavebných hasiacich zariadení, ako sú sprinklerové systémy.
Stavebná požiarna ochrana sa čiastočne prekrýva s opatreniami systémovej požiarnej ochrany, ktorá sa tiež považuje za preventívnu požiarnu ochranu.
Prekrývajú sa najmä systémy, ktoré zabezpečujú dodávku hasiacich látok, hasiace zariadenia, plynové hasiace systémy a systémy požiarnej signalizácie.
Systémová požiarna ochrana zahŕňa aj zariadenia, ako sú systémy na odvod tepla a splodín horenia, požiarne poplachové systémy, systémy na odsávanie dymu a automatické únikové dvere a iné.
V tejto oblasti je potrebné si všimnúť súčasný trend: pri nových budovách, ale aj pri prestavbách existujúcich budov možno pozorovať rastúci význam takýchto systémov.
Organizačná požiarna ochrana zahŕňa všetky preventívne opatrenia, ktoré môže organizovať príslušná spoločnosť.
Jedným zo zameraní sú napríklad úlohy technika požiarnej ochrany, pokiaľ bol takýto technik vymenovaný.
Okrem toho sa organizačná požiarna ochrana zameriava aj na záchranné a únikové plány, zabezpečenie malého hasiaceho zariadenia (napríklad hasiacich prístrojov), poučenie zamestnancov o požiarnej bezpečnosti a požiarnej prevencii a o tom, ako postupovať v prípade požiaru.